تبلیغات
فرهنگ وکالت - اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری: وکیل باید امنیت و استقلال داشته باشد تا تصمیم به موقع بگیرد
 
فرهنگ وکالت
حقوق، وکالت و مشاغل حقوقی / آرین جنیدی - وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
درباره وبلاگ


با عرض سلام و احترام
هدف از ایجاد این وبلاگ ارائه مطالب و اطلاعات حقوقی و اخبار صنفی می باشد.

مطالب، مقالات، درخواست مشاوره حقوقی و قبول وکالت را به پست الکترونیک ارسال فرمایید:
arian.joneidi[at]gmail.com

انتشار مطالب و مقالات به معنای تأیید نظر نویسنده آن نیست.

آغاز به کار: ۱۳۹۲

مدیر وبلاگ : آرین جنیدی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


جهانگیری در همایش روز وکیل:

کانون وکلا نهاد برخاسته از خود وکلا بوده و طبیعی است که می خواهد مستقل باشد
و این را مرحوم دکتر مصدق ۶۵ سال پیش امضاء کرده است
و حتما باید به این دستاورد اضافه کنیم
به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق جهانگیری در همایش روز وکیل که در سالن همایش‌های وزارت کشور برگزار شد، گفت: سازمان‌های مردم نهاد مثل کانون وکلا که به فضل الهی یک دوره حیاتی بلندی دارند، از یک انباشت تجربه برخوردار هستند که می‌توانند در توسعه و پیشرفت کشور نقش مهمی داشته باشند مخصوصا در کشوری مانند ایران که در مسیر توسعه قرار گرفته است.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه این تکلیف است که برای توسعه و پیشرفت تلاش کنیم، اظهار کرد: در مقطع فعلی چالش‌هایی پیش روی ما است که عبور از آن برای ما بسیار مهم است. ما می‌خواهیم وضع اقتصادی مردم بهبود پیدا کند و آزادی‌های مردم را در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران مستقر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به صورت طبیعی وقتی چنین آرمانی‌هایی را دنبال کنیم به این مسئله می رسیم که با چه مشکلاتی رو به رو هستیم. اقتصاد مشکل اول کشور است و باید مرتفع شود. همه باید تلاش کنند این چالش‌ها از پیش روی ما برداشته شود.

جهانگیری از سرمایه‌گذاری به عنوان اولویت اول مردم ایران یاد کرد و گفت: باید ده میلیارد تومان سرمایه گذاری شود تا شغل ایجاد شود.

وی بر اهمیت امنیت سرمایه‌گذاری تاکید کرد و گفت: برخی سوال می‌کنند آیا به اعتبار سرمایه‌گذاری خدشه‌ای وارد شده است؟ مقصود ما این است که سرمایه، مال و آبروی کسی که سرمایه گذاری می‌شود، حفظ شود.

معاون اول رییس‌جمهور با طرح این پرسش که چرا خارجی‌ها در کشور سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؟، اظهار کرد: در زمان آقای خاتمی ما به خدمت مقام  معظم رهبری رفتیم. مرحوم عسگر اولادی گفت اگر می‌خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم باید رفتار ما با بخش خصوصی درست باشد زیرا سرمایه‌گذار به این رفتار نگاه می‌کند و بعد سرمایه‌گذاری می‌کنند. باید کاری کنیم که امنیت مردم در سرمایه‌گذاری تامین شود. هیچ کشوری در منطقه برای سرمایه گذاران خارجی بهتر از ایران نیست. شرایطی به وجود نیاوریم که مردم غصه بخورند که کار نیست بلکه باید شرایط را به وجود بیاوریم.

وی تصریح کرد: باید قانون حاکمیت پیدا کند. هیچ کس نباید خود را بالاتر از قانون بداند و چه کسی بهتر از وکلا که برای این موضوع کمک کنند. برخی از قوانین اصلی و مادر کشور متعلق به هشتاد - نود سال قبل است. وقتی می‌خواهیم به آن دست بزنیم دلسوزان می‌گویند دست نزنید قانون به هم می‌ریزد. قانون بنگاه داری را هر وقت خواستیم دست بزنیم گفتند دست نزنید خب این چه قانون گذاری است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه حق دفاع از مهم‌ترین حقوق یک ملت است، اظهار کرد: مردم در انتخاب وکیل باید آزاد باشند و وکیل باید در حق وکالت خود آزاد باشد. مردم از آن سر دنیا می‌آیند در کشوری سرمایه گذاری می‌کنند به این دلیل که می‌گویند سرمایه‌ام را به کشوری می‌برم که قوه‌قضائیه مستقلی دارد.

معاون اول رییس‌جمهور به جایگاه ویژه قاضی در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: شان و جایگاه قاضی بالا است. در قوانین شان وکیل برابر قاضی دانسته شده است. وکیل باید امنیت و استقلال داشته باشد تا تصمیم به موقع بگیرد.

وی تصریح کرد:‌ استقلال نهاد وکالت و کانون وکلا بسیار مهم است و دکتر مصدق آن را امضا کرد. اعتراضات به وضع موجود را شنیدیم اما هیچ مشکلی نیست که با گفت‌وگو حل نشود. لایحه وکالت آنگونه که می‌خواهید اصلاح کنید دولت کمک می‌کند تا به آن برسیم تا یک کانون وکلا مستقل داشته باشیم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به منشور حقوق شهروندی و توجه به این حقوق اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم حقوق شهروندی به صورت کامل مورد توجه قرار گیرد. مسیر دشوار است. عده‌ای منافع خود را  در بی‌قانونی می‌بینند. فساد و رانت در بی‌قانونی شکل می‌گیرد، پس سنگ‌اندازی می‌کنند. امیدوارم با کمک همه شما مشکلات را حل کنیم و سعی می‌کنیم مطالبات شما در حد توان دولت محقق شود.

جهت مشاهده خبر اینجا کلیک کنید .جهانگیری: برخی قوانین 90 ساله مبنای اصلی اداره کشور است

تهران- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری گفت: برخی از قوانین که مبنای اصلی اداره کشور است برای 80 و 90 سال قبل است و وقتی در دولت می خواهیم به آن دست بزنیم خیلی از دلسوزان می گویند، دست نزنید آن قانون هم به هم می ریزد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع گفت: سازمان های مردم نهاد مانند کانون وکلای دادگستری که عمر طولانی دارند، از یک تجربه گرانقیمتی برخوردارند که می توانند در پیشرفت و توسعه کشور نقش مهم و سرنوشت سازی داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در مقطع فعلی ضرورت های اصلی که پیش روی ما قرار دارد این است که با چالش هایی روبه رو هستیم که عبور از آنها تعیین کننده است چرا که می خواهیم ملت از وضع زندگی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مناسبی برخوردار باشند.

جهانگیری اظهار داشت: تلاش می کنیم تا اقتصاد کشور شکوفا باشد و همه مردم در اقتصاد، کار مناسب پیدا کنند و آزادی های مردم در حد قوانین کشور به طور کامل مستقر شود تا بتوانیم به دستاوردهایی برسیم که مردم احساس کنند خواسته های آنها در این کشور قابل اجراست.

معاون اول رییس جمهوری گفت: در مقطع فعلی اقتصاد مساله اول ایران است و امنیت کشور و مسایل دیگر می تواند از طریق مسایل اقتصادی تحت تاثیر قرار گیرد پس باید تلاش کنیم تا این موضوعات سرلوحه کار همه قوا و بخش خصوصی و نهادهای دیگر قرار گیرد.

جهانگیری با طرح این سئوال که چه اولویتی برای حل این مساله وجود دارد،افزود:حتما سرمایه گذاری اولین مساله در کشور است که می تواند برای تولید ، اشتغال و معیشت ورفاه مردم انجام شود و سالانه باید دهها میلیارد دلار در کشور سرمایه گذاری شود تا اقتصاد راه بیافتد .

وی ادامه داد: البته پیش نیاز آن امنیت سرمایه گذاری است و گاهی سئوال می شود مگر کارخانه سرمایه داری مصادره شده که ناراحت هستید ولی باید گفت وقتی سخن از بخش خصوصی چه داخلی و چه خارجی می شود باید امنیت از سوی آنان احساس شود که می خواهند اعتبار ، آبرو و مال خود را در امنیت کامل قرار دهند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه وقتی اصراربر حضور سرمایه گذار خارجی داریم این سئوال مطرح می شود که چرا جذب سرمایه گذاری پایین است، گفت: باید کاری کنیم که امنیت مردم ، سرمایه گذار و اقشار مختلف کشور در بالاترین سطح کشور وجود داشته باشد .

جهانگیری خاطر نشان کرد: هیچ کشوری در منطقه استعداد ، فرصت و مزایا برای انتخاب سرمایه گذار خارجی مناسب تر از ایران را ندارد بنابراین باید شرایطی بوجود بیاوریم که این اتفاق بیافتد و اینقدرغصه نخوریم که مردم شغل ندارند .

وی با بیان اینکه حل مشکل به یک سری سیاست ها بستگی دارد که باید اتخاذ شود ، گفت: پیش نیاز آنها حاکمیت و اجرای درست قانون است واگر در کشوری قانون اعتبار داشت و همه مقید به آن بودند و هیچ فردی سلیقه خود را جایگزین قانون نکرد اداره کشور بر اساس قانون خواهد بود .

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه قوانین ممکن است نواقصی داشته باشند ، گفت: چه گروهی بهتر از حقوقدانان که می توانند با نقد قوانین مسیر اداره کشور را در جهت بهتر قرار دهند واین انتظار جدی دولت از کانون وکلای دادگستری است .

جهانگیری افزود: برخی از قوانین مادر کشور که مبنای اصلی آنها برای اداره کشور متعلق به 80 یا 90 سال قبل است وقتی در دولت می خواهیم به آنها دست بزنیم خیلی از دلسوزان می گویند دست نزنید ؛ آن قانون هم به هم می ریزد.

وی ادامه داد: نظام بنگاه داری برمبنای قانون تجارت است ودر این دوران انواع اتفاقات رخ داده وبنگاه داری متحول شده ولی ما قانون را دست نمی زنیم ؛ این چه کیفیت قانون گذاری است که تجربه و دانش ما بیشتر شده ولی ما از کیفیت قانون گذاری می نالیم .

معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: کانون وکلای دادگستری از جاهایی است که می تواند نقش مهمی در این موضوع داشته باشد چرا که در امنیت سرمایه گذاری مهم است .

جهانگیری در بخشی دیگر به موضوع حق دفاع اشاره کردو گفت: از مهمترین حقوق ملت حق دفاع است و بدون حضور وکیل ، دفاع مناسب از انسان انجام نمی گیرد و وکیل از مهمترین مولفه های حق دفاع است وباید در همه مراحل حضور داشته باشد .

وی افزود:مردم باید در انتخاب وکیل آزاد باشند و وکیل در ارائه نظر ودفاع از موکل باید از آزادی و امنیت کامل برخوردار باشد.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: سرمایه گذار به اعتبار نظام قضایی و وکالت به یک کشور روی می آورد چرا که می داند اگر به مشکلی برخورد کند دستگاه قضایی مستقل و وکیل مستقل وجود دارد تا از حقوقش دفاع کنند.

جهانگیری با بیان اینکه باید حق دفاع وکیل به نمایش گذاشته شود، افزود: در فرهنگ ایران و آموزه های دینی ما شان قاضی بالا است. در قوانین موضوعه شان قاضی و وکیل همانند دیده شده است پس باور داشته باشیم که وکیل امنیت ، آزادی و استقلال دارد تا تصمیم بموقع بگیرد .

**تاکید بر استقلال کانون وکلا

وی ادامه داد: کانون وکلا نهاد برخاسته از خود وکلا بوده و طبیعی است که می خواهد مستقل باشد و این را مرحوم دکتر مصدق 65 سال پیش امضاء کرده است و حتما باید به این دستاورد اضافه کنیم .

معاون اول رییس جمهوری گفت: معتقدم مشکلی نیست که با گفت وگو و تعامل حل نشود و حتما می توانید خواسته های خود را با دولت و قوه قضاییه و مجلس با تعامل حل و اصلاح کنید و از طرف دولت اطمینان می دهم که در این زمینه کمک خواهیم کرد تا دغدغه ها برطرف شود .

جهانگیری در بخش دیگری با اشاره به حقوق شهروندی ، گفت: حقوق شهروندی در همه ابعاد زندگی مردم موثر است؛ از مراجعه افراد به ادارات تا حقوق های دیگری که دارد و رئیس جمهوری تلاش کرد تا چارچوبی را با کمک حقوقدانان تهیه شود و باید تلاش کنیم این حقوق شهروندی بطور کامل رعایت شود.

وی اضافه کرد: مسیر ، مسیر دشواری است؛ خصوصا اینکه در این مسیر دشوار عده ای منافعشان در بی قانونی است و رانت وفساد هم در بی قانونی شکل می گیرد و آنهایی که منافع زیاد دارند نمی خواهند این موضوع به نتیجه برسد .

معاون اول رئییس جمهوری افزود: مطمئن هستیم با تلاش همه نخبگان و صاحب نظران و وکلا و دستگاه قضایی و مجلس می توانیم مسایل و مشکلات را حل کنیم .

جهت مشاهده خبر اینجا کلیک کنید .


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 11 اسفند 1396
آرین جنیدی